Інформація для недопущення панічного настрою серед населення
Шановні батьки!
У зв'язку із спалахом захворювання на ПОЛІЕМІЛІТ в Україні, будуть проводитись тури імунізації дітей віком до 6-ти років (в тому числі, діти 2016 року народження, починаючи з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року; діти 2017, 2018, 2019 років народження) ПОЛІО-вакциною (ОПВ та ІПВ).Буде три основних тури імунізації та четвертий додатковий, які будуть відбуватимуться на базі ЦПМСД.
Перший тур імунізації буде проведено в період з 17 по 31 січня 2022 року.
Шановні батьки!!! До УВАГИ!
ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ В ВАШИХ РУКАХ!
Просимо переглянути наступні пам'ятки!
Для пергляду мультфільмів з дітьми
Методичні матеріали з питань пожежної безпеки використані під час проведення батьківських зборів в закладі https://drive.google.com/file/d/17qI8l_yhx1Jl9SO-zRkT_zcXeKqfK6EA/view?usp=sharing
Маріупольський міський центр соціальних служб
Інформація для батьків від ЗОШ № 53
https://drive.google.com/file/d/1vPE-0N222aGhFD-NZgPgjUWioaAQMfOt/view
Реєстрація на вебінари для освітян
"Абетка вакцинації чи освітнє щеплення від дезінформації: від А до Я"
Методичні вказівки по профілактиці гострих кишкових інфекцій в дошкільних навчальних закладах та закладах загальної освіти, в т.ч. на харчоблоках
Для запобігання захворюванню на гострі кишкові інфекції необхідно дотримуватися 10 «золотих» правил, розроблених Експертами Всесвітньої Організації Охорони здоров’я для ефективної санітарної освіти населення всієї планети з профілактики ГКІ:
1.Вибір безпечних харчових продуктів. Не вживати продукти з вичерпаним терміном придатності. Багато продуктів, такі як фрукти і овочі, які споживаються сирими, вимагають ретельного миття. Тому перед тим як готувати салати з овочів або давати дітям фрукти в цілому вигляді, після миття необхідно піддавати їх ошпарюванню або бланшуванню.
2.Ретельне приготування їжі. Птиця, м’ясо і сире молоко, часто засіяні патогенними мікроорганізмами. У процесі варіння (смаження) бактерії знищуються, але треба пам’ятати, що температура у всіх частинах харчового продукту повинна досягти 70 ° С. Заморожене м’ясо, риба і птиця повинні ретельно відтанути перед кулінарною обробкою.
3.Вживання приготовленої їжі без зволікання. При охолодженні приготовленної їжі до кімнатної температури, мікроби в ній починають розмножуватися. Чим довше вона залишається в такому стані, тим більше ризик отримати харчове отруєння.
4.Ретельне зберігання харчових продуктів. Треба мати на увазі, що їжа повинна зберігатися або гарячою (близько або вище 60 ° С) або холодною (нижче 10 ° С). Це виключно важливе правило, особливо якщо маєте намір зберігати їжу більше 4-5 годин.
Продукти, що швидко псуються, зберігають у холодильниках при температурі в камері не вище +6°С. Існує певний термін їх зберігання, і необхідно його суворо дотримуватись. Так, м’ясний фарш можна тримати в холодильнику не більш як 6 годин; торти, тістечка, м’ясні напівфабрикати - 36 годин; смажені котлети - 24 години; варені ковбаси - 48 годин.
Їжу для дітей краще взагалі не піддавати зберіганню. Загальна помилка, що приводить до незліченних випадків харчових отруєнь – зберігання в холодильнику великої кількості теплої їжі. Ця їжа в перевантаженому холодильнику не може швидко повністю охолонути. Коли в середині харчового продукту занадто довго зберігається тепло (температура понад 10 ° С), мікроби виживають і швидко розмножуються до небезпечного для здоров’я людини рівня.
5.Ретельне підігрівання приготовленої заздалегідь їжі (температура в її товщі повинна бути не менше 70 ° С).Це найкраща міра захисту від мікроорганізмів, які могли розмножитися в їжі в процесі зберігання (правильне зберігання пригнічує ріст мікробів, але не знищує їх).
6.Уникання контакту між сирими і готовими харчовими продуктами. Приготовлена їжа може бути забруднена шляхом контакту з сирими продуктами. Забороняється використовувати одну і ту ж обробну дошку і ніж для приготування сирої та вареної (смаженої) птиці. Подібна практика може призвести до потенційного ризику зараження продуктів і зростанню в них мікроорганізмів з подальшим отруєнням. Треба мати окремі дошки для обробки сирого м’яса та риби, сирих овочів, для вареного м’яса та риби, для хліба. Продукти, які не підлягають термічній обробці (ковбасу, масло, сир тощо), упаковують окремо від сирого м’яса, риби, напівфабрикатів.
7. Ретельне часте миття рук, використання лише власних предметів особистої гігієни. Додержання правил особистої гігієни–запорука значного скорочення захворюваності кишковими інфекціями. Руки необхідно мити перед їдою, приготуванням їжі, після кожного відвідання туалету. Проте не всі, особливо діти, вміють правильно це робити. Спочатку руки слід змочити водою, потім намилити їх і розтерти мило до утворення густої піни, далі піну змити.
Цю процедуру проробити двічі-тричі. Слід мити не лише тильні й долонні поверхні кистей, а й між пальцями. Бруд з-під нігтів видаляють щіточкою. Як найретельніше повинні стежити за чистотою рук працівники дошкільних дитячих закладів, а також ті, хто має справу з приготуванням та реалізацією харчових продуктів.
Це основоположне правило повинно стати важливим складовим при приготуванні їжі та після кожної перерви в процесі готування (відвідування туалету, тощо). Після оброблення сирих продуктів, таких як риба, м’ясо або птиця, необхідно знову вимити руки, перш ніж приступити до обробки інших продуктів. Не допускати до роботи з харчовими продуктами персонал, який має інфіковані подряпини (ранки), розлади шлунково-кишкового тракту.
8.Дотримання ідеальної чистоти на території харчового об'єкта. Рекомендується не тримати на харчоблоці нічого зайвого. Стежити за чистотою поверхонь для приготування їжі та своєчасною заміною рушників для протирання посуду та ганчірок. Кухонне приладдя і посуд слід мити гарячою водою після кожного приготування їжі, а м’ясорубку після миття ошпарити окропом. Для сміття необхідно мати відро з кришкою. Виносити сміття слід щодня, а відро ретельно мити.
9.Зберігання їжї від комах, гризунів. Проводити боротьбу з мухами, не допускати їх присутності в приміщеннях, вікна закривати марлею або густою сіткою.Приміщення де знаходяться харчові продукти та столовий посуд, для надійного захисту рекомендовано зберігати у щільно закритих банках (контейнерах).
10.Використання доброякісної води з централізованих джерел або кип’яченої для пиття, приготування їжі, миття посуду. При вживанні дітьми кип'яченої води в групах дошкільно-навчальних закладів, повинна проводитися її зміна не рідше ніж через 6 годин. Перед кожною зміною води рекомендується ретельно вимити ємність для її зберігання із застосуванням миючих засобів.
Крім того, не буде зайвим нагадати батькам, що у дітей, які частіше перебувають в домашніх умовах, зростає ризик недотримання елементарних правил профілактики гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь.
З цією метою наполегливо рекомендуємо:
ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
• не вживати продукти і напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін;
• не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;
• не вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини;
• при харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском;
• не готувати продукти із запасом. Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин;
• не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);
• не приготовляти багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо), в незабезпечених умовах;
• при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми – обдати окропом;
• не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);
• для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;
• при неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води;
• перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом;
• обов’язково мити руки після відвідування туалетів;
• при відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти;
• у випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу. При тяжкому стані хворого треба негайно викликати швидку медичну допомогу.
ПАМ'ЯТАТИ!
Тільки чітке дотримання всіх гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути зараження кишковими інфекціями.